FB

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy S.A.

Dla wynajmujących

  1. Kamienica Jabłkowskich Chmielna 21

Obraz dewastacji

Stan budynku przed odzyskaniem go przez Firmę w roku 2001 pozostawiał wiele do życzenia. Prześwit bramowy oraz klatki schodowe były zdewastowane. We frontowej oficynie stopnie z miękkiego piaskowca powycierały się prawie całkowicie. Ściany klatek schodowych zdobiły „autografy” okolicznych meneli oraz plątanina bezładnie prowadzonych instalacji. W komórkach na podestach klatek schodowych obu oficyn mieszkańcy trzymali nawet węgiel. Ciekł dach, przeciekały rury z ciepłą i zimną wodą oraz rury centralnego ogrzewania. Opłakany był stan elewacji. W budynku było ponad trzysta metrów kwadratowych zdewastowanych pustostanów, zaś liczni wykorzystujący je „przypadkowi” lokatorzy byli powodem częstych wizyt służb porządkowych.

 

Kamienica wraca do Firmy

Po odzyskaniu kamienicy, Firma, pomimo trudnej sytuacji finansowej, zdecydowała się całość dochodów z kamienicy przeznaczyć na jej stopniową rewitalizację. Zaczęto od poprawy bezpieczeństwa i zadbania o czystość. Zatrudniono dozorcę. Wymieniono cieknące rury oraz naprawiono dziurawe dachy. W rezultacie rozstania się z przypadkowymi niekiedy najemcami i zastąpienia ich solidniejszymi firmami udało się stopniowo zwiększać dochody, co pozwoliło na podjęcie systematycznych, poważnych prac modernizacyjnych. Czynsze za lokale mieszkalne, pomimo niewielkich podwyżek, dalekie są nadal od dopuszczalnego przez przepisy maksimum.

 

Kamienica Jabłkowskich dzisiaj

W kolejnych latach zmodernizowano obie klatki schodowe w oficynach. W 2003 roku rozpoczęto prace nad gruntowną modernizacją bramy, reprezentacyjnej frontowej klatki schodowej oraz wymianą stropu na I. piętrze budynku. Prace przeprowadzono w oparciu o projekt pracowni architektonicznej Atelier 3 Girtler & Girtler oraz w uzgodnieniu z Konserwatorem Zabytków. W zniszczonych schodach stopnie oraz podesty wymieniono na nowe, wykonane z trwałego polskiego marmuru. Zachowane balustrady żeliwne z powtarzalnych ażurowych elementów zostały pieczołowicie odnowione. Uzupełniono tradycyjne sztukaterie na sufitach. Odrestaurowano piękne stare drzwi wejściowe do klatki. W bramie tradycyjny brukowy wjazd skontrastowano z nowoczesnym oświetleniem i prostą formą architektoniczną portalu z wapienia pińczowskiego.

 

Niemożliwe stało się możliwe…

Zmodernizowana brama stanowi obecne wizytówkę kamienicy przy Chmielnej 21. Wśród wielu kamienic przy Chmielnej, Kamienica Jabłkowskich wyróżnia się udanym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Mieszczą się tu m.in. modna kawiarnia, atelier mody, salony kosmetyczne, sklepy z obuwiem oraz szkoła językowa i kancelaria adwokacka. Niemożliwe stało się możliwe. Kamienica Jabłkowskich znów tętni życiem jak za dawnych lat!

 

WARSZAWA | NOWY DOM JABŁKOWSKICH: CHMIELNA 19 | KAMIENICA JABŁKOWSKICH: CHMIELNA 21 | DOM BRACI JABŁKOWSKICH: BRACKA 25

FACEBOOK | KONTAKT | © 2015 DTBJ SA