FB

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy S.A.

Architektura budynku

Gmach domu towarowego Jabłkowskich przy Brackiej 25 zaprojektowali architekci Karol Jankowski i Franciszek Lilpop, a jego budowa trwała w latach 1913–1914. Budynek miał siedem kondygnacji – piętro podziemne, parter oraz pięć pięter. Witraże frontowe oraz detale wnętrz wykonane zostały przez Edmunda Bartłomiejczyka. Ten wczesnomodernistyczny budynek z elementami neoklasycyzmu był jednym z pierwszych warszawskich budynków o charakterze funkcjonalnym.

Gmach posiada jedenaście osi, powstał wokół dwóch podwórzy i osiągnął łączną kubaturę 30 782 m3. Wykonany został z nowoczesnej, żelbetowej konstrukcji z ceglanym wypełnieniem, dzięki czemu udało się uzyskać ogromny, trzypiętrowy hall, do którego otwarte zostały wszystkie piętra. Dzięki temu udało się uzyskać światło zewnętrzne dla całości budowli, ponieważ nietypowy, trójkątny, kształt działki uniemożliwiał umieszczenie okien z jakiejkolwiek innej strony niż od frontu.

Elewacje budynku noszą znamiona neoklasycyzmu – słupy i pasy między kondygnacyjne tworzą prostą poziomo-pionową siatkę, która bardzo przypomina rozwiązania stosowane w carskiej Rosji. Siatkę tę wypełniono oknami i wzbogacono o motywy ornamentyki klasycystycznej. Skrajne osie zostały ponadto lekko zryzalitowane, a całość zwieńczona szeroką attyką. W gmachu znalazły się także w windy. Do dziś zachowały się liczne elementy bogatego wyposażenia m.in. składane barierki i latarnie.

WARSZAWA | NOWY DOM JABŁKOWSKICH: CHMIELNA 19 | KAMIENICA JABŁKOWSKICH: CHMIELNA 21 | DOM BRACI JABŁKOWSKICH: BRACKA 25

FACEBOOK | KONTAKT | © 2015 DTBJ SA