FB

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy S.A.

HISTORIA OBIEKTU – Dom Braci Jabłkowskich

Historia firmy w Warszawie sięga 1884 roku, kiedy to działalność rozpoczęła Aniela Jabłkowska, prowadząc mały sklepik oferujący towary kolonialne. W ciągu następnych 30 lat firma szybko się rozwijała i w 1924 roku, w specjalnie wybudowanym przez spółkę budynku przy ulicy Brackiej 25, otworzyła Dom Towarowy Braci Jabłkowskich.

Wyjątkowa architektura, duży wybór towarów, wysoka jakość produktów oraz stosunkowo niskie ceny, od początku przyciągały rzesze klientów. Firma wyróżniała się także bardzo nowatorskim marketingiem oraz wyjątkowym podejściem do zatrudnionych w niej pracowników.

Lata największej świetności Dom Towarowy przeżywał w dwudziestoleciu międzywojennym. Do 1939 roku był jedynym tego typu domem handlowym w Warszawie. Czynny był również podczas okupacji. W czasie Powstania Warszawskiego firma wspierała Powstańców, zaopatrując ich w odzież, obuwie i żywność, produkowano tu także amunicję. Jako jeden z nielicznych budynków w tym rejonie Warszawy Dom Towarowy Braci Jabłkowskich przetrwał szczęśliwie bombardowania miasta.

W czerwcu 1996 roku reaktywowano firmę Bracia Jabłkowscy i w kolejnych latach odzyskiwała ona historyczne firmowe nieruchomości: Kamienicę Jabłkowskich przy Chmielnej 21 ( 2001 r.), działkę przy Chmielnej 19 (rok 2007, dziś stoi tu Nowy Dom Jabłkowskich), a także budynek przy Brackiej 25 (2014 r.).

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy to spółka z ponad 130-letnią tradycją. Przed wojną mekka elegantek i elegantów Warszawy i Wilna, po wojnie jedna z wielu ofiar komunistycznego gospodarczego bezprawia, a dziś szybko odradzająca się nowoczesna firma.

Dbałość o odbiorcę była jednym ze znaków firmowych DTBJ – specjalnie przeszkolony personel, liczne usługi dodatkowe, kawiarnia na 3. piętrze domu- to wszystko sprawiało, że Dom cieszył się uznaniem w kraju i zagranicą. Spółka wyróżniała się także wielką dbałością o pracowników.

Marka Domu Towarowego Braci Jabłkowskich przetrwała w świadomości warszawiaków przez 50 lat nieobecności spółki na rynku, a wraz z nią przetrwało przekonanie o wysokiej jakości oferowanych towarów i usług. Obecnie spółka zajmuje się wynajmem powierzchni biurowych i użytkowych oraz przygotowuje się do komercjalizacji niedawno odzyskanego budynku przy Brackiej 25, będącego „perłą w koronie” firmowych inwestycji.

Od rozpoczęcia działalności do dziś, firma związana jest z Warszawą współtworząc projekty społeczne i kulturalne co także składa się na jej tożsamość.

Ambicją właścicieli jest także odtworzenie przedwojennego klimatu zbiegu ulic Chmielnej i Brackiej jako wartość dodaną do współczesnego, miejskiego stylu życia. Wybudowany w tym miejscu w 2011 roku Nowy Dom Jabłkowskich, o przeznaczeniu biurowo – handlowym, jest widocznym i wymownym znakiem dynamicznego rozwoju spółki.

WARSZAWA | NOWY DOM JABŁKOWSKICH: CHMIELNA 19 | KAMIENICA JABŁKOWSKICH: CHMIELNA 21 | DOM BRACI JABŁKOWSKICH: BRACKA 25

FACEBOOK | KONTAKT | © 2015 DTBJ SA