FB

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy S.A.

Dom Towarowy Bracka 25

Budynek przy ulicy Brackiej 23, nienależący do firmy, w którym zajmowała ona trzy kondygnacje stał się już w roku 1913 zbyt ciasny, ograniczał możliwości dalszego rozwoju. Dla zaradzenia tym kłopotom konieczne stało się wybudowanie nowego pomieszczenia, odpowiadającego pod względem rozplanowania i rozmiarów zakreślonemu celowi.

W celu uzyskania odpowiednio większego placu, na którym zamierzano wybudować nowy gmach firmy, nabyto sąsiadującą z domem przy ul. Brackiej 23 jednopiętrową kamieniczkę. Handlowo punkt wydawał się dogodny, a cena rudery niewysoka. Po jej wyburzeniu wystawiono pięciopiętrowy, istniejący do dziś, budynek w stylu nazywanym funkcjonalnym przy Brackiej 25, w którego wnętrzach mieści się Dom Towarowy. Zaprojektowany został przez znanych architektów Karola Jankowskiego i Franciszka Lilpopa.

Budowa gmachu, ustawienie szaf i urządzeń trwała około 10 miesięcy. Na jesieni, już po wybuchu pierwszej wojny światowej, nastąpiła przeprowadzka do nowego lokalu. Na siedmiu kondygnacjach (podziemie, parter, 5 pięter) umieszczono działy sprzedaży, administrację, składy towarów i pomieszczenia usługowe.

Przeczytaj fragment książki Feliksa Jabłkowskiego „Romans ekonomiczny”

WARSZAWA | NOWY DOM JABŁKOWSKICH: CHMIELNA 19 | KAMIENICA JABŁKOWSKICH: CHMIELNA 21 | DOM BRACI JABŁKOWSKICH: BRACKA 25

FACEBOOK | KONTAKT | © 2015 DTBJ SA